Jaké služby čekat od půjčovny lodí?

Každý, kdo se vydává poprvé na vodu, má jistě spoustu otázek. Většina z nich se obvykle týká toho, co si vzít sebou, jaké vybavení určitě nezapomenout a co všechno je možné si půjčit. Právě pro vodácké začátečníky jsme připravili tento souhrn, který má ujasnit, s čím vším pomůže půjčovna lodí.

Do půjčovny lodí nejen pro loď

O tom, že si v půjčovně lodí bude možné půjčit loď asi nikdo nepohybuje. Ale nejde jen o loď. Při výpravě na vodu je potřeba i další vybavení, které taktéž seženete v půjčovně, takže není prakticky nutné si nic kupovat. Například půjčovna lodí Lužnice vás kromě lodi vybaví také neoprenovým oblečením či vodáckou bundou a botami. Takže se nemusíte obávat vyjet na vodu ani za horšího počasí.

Jaké lodě plují po českých řekách?

Většina těch, kteří vyrážejí na vodu, si v první řadě monitoruje aktuálně sjízdné řeky, ale také hledá vhodnou půjčovnu, kde sežene loď. Málokdo má vodácké vybavení kompletně doma. Na české řeky tedy vyrážejí lodě z půjčovny. Setkat se můžete s kanoemi či prodlouženými kanoemi vhodnými i pro rodinné výlety. Do prodloužené kanoe se obvykle vejdou doprostřed i děti do 10 let a společně s nimi také alespoň 2 barely. I přes větší rozměry jsou ale rodinné kanoe velmi dobře manipulovatelné. Velmi rychlá a přitom stabilní je také nafukovací kanoe, kterou odborníci doporučují na rychlé řeky a potoky v období, kdy je v nich více vody. Velmi stabilní je také raft. I ten je nafukovací a hodí se jak pro rodiny, tak pro výlety více přátel, kteří nejezdí často na vodu a bojí se překlopení. Pro vodácké profíky se potom hodí jednomístné kajaky umožňující sjet si i divokou vodu dle libosti.

Jaké další služby můžete v půjčovně lodí očekávat?

Většina půjčoven má rozeseté pobočky podlé toku jedné řeky, a tak můžete tuto výhodu využít. Pokud si totiž půjčíte loď a vybavení v jedné půjčovně, můžete ho vrátit v jiné, do které dojedete, aniž byste museli hradit náročnou dopravu lodí zpět. Kromě toho lze v půjčovnách lodí řešit například i zlomené pádlo anebo náhlou nevolnost. Samozřejmostí je také nabídka převozu bagáže a pro váš klidný spánek bývá drtivá většina půjčoven a tedy i jejich vybavení pojištěna proti krádeži. Například půjčovna lodí Otava vás vybaví lanky a zámečky pro uzamčení lodí v noci. A pokud vše provedete správně, a zloději se přesto povede loď odcizit, jde vše na vrub pojišťovny a vy se nemusíte obávat nepříjemností.

Publikováno: 30. 03. 2022

Kategorie: Cestovatelské tipy

Autor: Lucie Charvátová