Jak vybrat dětskou cyklistickou přilbu?

Je ze zákona dáno, že jakmile dítko usedne na kolo, musí mít cyklistickou helmu. Už i nejmenší děti ji nosí, když jezdí na odrážedlech a koloběžkách. Rodiče tak získávají větší jistotu, že v případě, že by nešťastně spadlo a dopadlo až na hlavičku, helma jej ochrání od závažného zranění. Jak ale vybrat cyklo přilbu, aby bylo vaše dítě v co největším bezpečí, ať už používá dětské horské kolo, střídá koloběžky nebo odrážedla?

Velikost dle aktuální potřeby

Malým dětem roste hlavička poměrně rychle, a tak je dobré helmu často kontrolovat, co se týče jejího vhodného obvodu tak, aby dítě netlačila, ale ani mu nebyla volná. Dětské přilby mají v zadní části kolečko, kterým se nastavuje právě obvod. Uvnitř přilby bývá polstrování pro pohodlí nejmenších, až se vydají na jízdním kole poznávat svět. Stejně pečlivě nastavujte i popruhy, které drží přilbu na hlavě. Pokud dítko s hlavou cukne, vy mu s ní můžete cuknout, přilba by se neměla téměř vůbec hnout. Správné nastavení popruhů je takové, že je ucho v trojúhelníčku, který popruhy na obou stranách vytvoří. Pod uchem je pak umělohmotný stahovač, jímž se právě popruh nastavuje. I pod krkem zkraťte zapínání na délku, aby přilba dítku neklouzala ze strany na stranu, ale hezky držela. Když potkáte dítko, které má přilbu nakřivo, nebo ji má nahoře na hlavě, jako sesunující se klobouk, jde o naprosto špatné nastavení, které může při pádu i ublížit. A jestliže se nedá přilba nastavit na velikost hlavy vašeho dítka, je to špatná přilba. Neměli byste ji vůbec používat.

Průduchy se síťovinou

I když jezdíte po městě, můžete narazit na mouchy, vosy, včely. Průduchy na cyklistické přilbě jsou důležité, aby mohla hlava větrat. Měly by v nich být síťové clony, přes které se dovnitř nedostane hmyz, který by mohl způsobit poštípání, nebo jen dítě vyrušit, vylekat, a to by se pak mohlo vybourat.

Zeptejte se na vzhled dítka

Tak jako je to u oblečení, i cyklo helmu vybírejte s ohledem na vkus dítěte. Má rádo zvířátka? Nebo princezny? Miluje růžovou? Draky nebo auta? Dnes se dá najít krásné přilby i další cyklo vybavení, na němž bude zobrazeno to, co má vaše dítě rádo, a tak bude přilbu rádo nosit. Kromě cyklistické přilby kupte i tenounkou čepici, kterou budete navlékat v případě chladného počasí. Dobré je, když má přilba i reflexní prvky, ty ale u každé nenajdete. Nejsou povinností.

Publikováno: 27. 09. 2021

Kategorie: Cestovatelské tipy

Autor: Lucie Charvátová