Na skialpy – zimní příroda a lyžování i bez vleků

Je spousta lyžařů, kteří si rádi užívají zimní radovánky na sjezdovkách. Sjíždění z upravených kopců už je ale tolik nebere a jejich dobrodružná povaha by kvitovala něco divočejšího, surovějšího, méně uměle zasněženého. Snažím se tím naznačit, že jsou i tací sportovci, kteří se vydají mimo sjezdovky, aby poznali krásu skutečných hor. Jsou to skialpinisté, dobrodruzi, kteří si na lyže nalepí „tulení“ pásy, na tělo si upnou pípák, do lavinového batohu zabalí lékárničku, lavinovou sondu a lopatu, k tomu pro jistotu bivakovací vak a náhradní oblečení a vyrazí na túru.

Skialpinismus není jen o tom sjíždět kopce mimo sjezdovky. Když si chcete sjet kopec, tak ho musíte nejprve nahoru sami vyšlapat. Není to žádná legrace, ale skvělý zážitek, pokud jste nadšení turisté a lyžaři dobrodružné povahy. Takové cesty se dají podnikat nejen v zahraničí, ale i u nás. Můžete takhle prozkoumat Krkonoše, Šumavu, Jizerky či kterékoli jiné hory a co je důležité – bez vleků. Skialpinismus je příležitost užít si lyžování, i když jsou sjezdovky zavřené v době omezení. Můžete si tak vychutnat krásné scenérie zimních hor, vyrazit do přírody a nesedět doma a krmit se vánočním cukrovím.

Skialp pro začátečníky

Jste-li začátečníci a potřebujete základní informace, navštivte on-line portál Skialpuj.cz, kde najdete užitečné rady a tipy. Důležité je ale mít správné vybavení, aby vás to nevhodně zvolené po vašem prvním dobrodružství neodradilo od pokračování. Pro úplně první seznámení se se skitouringem proto doporučujeme si skiapový komplet půjčit. Pokud se pro tento skvělý sport nadchnete, je čas na nákup svého setu. Mezi základní vybavení pro skialp patří v první řadě vhodné lyže. Na první pohled se příliš neliší od běžných sjezdovek, je u nich ale nesmírně důležitá šířka (tu volíme dle terénu, kde se nejvíce chcete pohybovat) a zejména hmotnost. Pozornost byste měli věnovat výběru skialpových bot a samozřejmě také vázání. Bez čeho se neobejdete, jsou stoupací, neboli hovorově tulení pásy. Ty potřebujete nalepit na skluznici lyží, chcete-li stoupat do kopce, před sjezdem je opět sejmete. Z dalšího vybavení je určitě dobré nezapomenout na teleskopické hole, případně helmu (pokud budete sjíždět dolů v náročném terénu) a budete potřebovat i skialpový batoh se základním vybavením pro případ lavinové nehody či jiných komplikací (tedy lopatu, sondu, pípák a pro jistotu také lékárničku a bivakovací vak). Vybavte se na skialp a vyzkoušejte netradiční formu sjezdového lyžování v kouzelné zasněžené horské přírodě.

Publikováno: 12. 09. 2021

Kategorie: Cestovatelské tipy

Autor: Lucie Charvátová