Dovolená na poslední chvíli. Je opravdu výhodná?

Počasí je v poslední době velmi vrtkavé a i proto zájem o zájezdy na poslední chvíli, tzv. last minute, neustále roste. Cestovní kanceláře v současné době nabízejí širokou škálu zájezdů často s výraznou slevou do mnoha míst po celém světě. Díky nim můžete navštívit mnoho zajímavých destinací neplánovaně a na poslední chvíli za příznivější cenu v jakémkoli ročním období. Asi 1/3 našich občanů cestuje na poslední chvíli a každým rokem jejich počet narůstá. Dovolená na poslední chvíli je stále více v kurzu.

Dovolená u nás i v zahraničí

Do zahraničí cestuje méně turistů a více jich tráví dovolenou doma. Přesto je stále nejnavštěvovanější destinací last minute do Chorvatska a Chorvatsko obecně, pak hned Slovensko, Itálie, Rakousko, Francie, Španělsko a také Řecko. Posledním velkým hitem je nyní Afrika. Před časem byly oblíbené zájezdy do Tunisu, v současné době dost překvapivě vede Egypt i přes zvýšené hrozby teroristického útoku. Pokud se nechcete spoléhat na počasí, nebo nemáte možnost plánovat dovolenou dlouho dopředu, ideálním řešením je last minute i pro vás. Za zájezdy na poslední chvíli řešené třeba 3 dny před odletem můžete ušetřit asi 2 000 až 3 000 korun. Mimo hlavní sezonu ušetříte i více. Pokud vezmete sebou celou rodinu, může vám dovolená na poslední chvíli uspořit i 10 000 korun.

Na co si dát pozor

V poslední době zkrachovala cestovní kancelář Tomi tour a lidé začali být ostražitější. I díky tomu se zúžily počty last minute zájezdů a některé z atraktivních destinací i zvedly ceny. V hlavní sezóně se do 15. srpna těžce vybírá a zájezdů je méně. Last minute zájezdy jsou výhodné díky ceně pro klienty, ale i pro cestovní kanceláře, které i když se slevou, doprodají všechny místa v letadlech i ubytovací kapacity. Těžce ale seženete hotel s bazénem přímo u pláže za hubičku. Je třeba počítat s tím, že jde o doprodej, a ty nejlepší zájezdy jsou často vyprodány už z jara. Ještě nedávno si zákazník po zakoupení zájezdu last minute mohl jen představovat, v jakém hotelu bude ubytovaný, a při troše štěstí dostal kvalitní služby. Dnes už si u renomovaných cestovních kanceláří často můžete vybrat i konkrétní hotel k pobytu.

First minute nebo last minute

Naopak first minute nebo first moment nejsou stejné jako last minute zájezdy, a jsou naopak zakoupené dlouho před odjezdem. I zde můžete ušetřit tisíce korun. Zde jsou ještě výhody výběru pokoje nebo místa v letadle. I přesto mají zájemci o last minute právo na veškeré služby uvedené ve smlouvě. Slevy first minute s významným předstihem nabízejí pro své stálé klienty spíše větší cestovní kanceláře. Pokud hledáte levnou dovolenou, zadejte do internetového vyhledávače last minute a objeví se vám velký počet nabídek, které jsou cestovními kancelářemi aktualizovány několikrát denně.

Úskalí a přednosti

Kvůli nejnižší ceně často uvidíte uvedeno jen, že ubytování je v hotelu, doprava letecká a k tomu je váš vybraný způsob stravování. Musíte si ale připočítat letištní poplatky, víza, pojištění a pobytové taxy. Nejvíc nabídek je v ceně od 9 000 do 15 000 korun. Pokud narazíte na různé cestovní kanceláře nabízející stejný hotel za jinou cenu, může se jednat o případ nezapočítaných poplatků v konečné částce. Vždy musí realita odpovídat nabídce, a pokud tomu tak není, hlaste se o to, co vám bylo nabídnuto. Reklamujte to přímo na místě a nenechávejte to až po návratu. Pokud delegát není k sehnání, nebo vám nevyhoví, sepište reklamační protokol a ten si nechte potvrdit. Pak doručte požadavek na vrácení peněz ihned po návratu do cestovní kanceláře. Máte na to 3 měsíce po ukončení zájezdu.

Publikováno: 04. 08. 2017

Kategorie: Pojištění a finance

Autor: Lucie Charvátová

Tagy: last minute | last minute chorvatsko