Zábava a relax

Potápění je téměř pro každého. Jak začít a na co si dát pozor?

Spousta lidí si v souvislosti s potápěním vybaví mladší, fyzicky zdatnější jedince, kteří jsou pod hladinou jako doma. Ve skutečnosti jde o aktivitu vhodnou téměř pro každého. Pokud nemáte vážné zdravotní problémy, umíte plavat a milujete vodu, bude se vám potápění zamlouvat. Ale jak začít?

Potápění je nyní dostupnější než v minulosti. Může za to modernizace potápěčské výstroje, která aktivitu výrazně usnadňuje a zpřístupňuje i jedincům bez předchozích zkušeností. V podstatě je poměrně nenáročné, ovšem neobejde se bez disciplíny a rozvahy. Budete-li se pod vodou chovat podle zásad bezpečného potápění (naučíte se je v rámci potápěčského kurzu), pak je riziko úrazu minimální. Což samozřejmě neznamená, že byste si před dovolenou neměli sjednat pojištění pro potápěče do zahraničí – to se vám naopak může hodit.

Zpočátku si možní vystačíte se základním vybavením – se šnorchlem a ploutvemi. Šnorchlování v teplé, průzračné vodě je velmi příjemný zážitek, a navíc můžete vyzkoušet i freediving neboli potápění na nádech. Ovšem pozor – důrazně doporučujeme absolvovat kurz, v rámci kterého se naučíte nejrůznější techniky. Již po prvním dni kurzu budete schopni vydržet pod vodou kolem 2-3 minut bez dýchacího přístroje.

Šnorchlování a freediving jsou populární aktivity, které by si měl vyzkoušet každý milovník vody.

U šnorchlování však pravděpodobně nakonec nezůstanete a zatoužíte po klasickém potápění s přístrojem. První ponor můžete absolvovat přímo na dovolené – v přímořských letoviscích fungují školy potápění a pod taktovkou zkušených instruktorů si výlet do podmořského světa užijete. Případně absolvujete několikadenní kurz zakončený udělením certifikátu. A nezapomeňte, že ve větších hloubkách již nestačí základní cestovní pojištění a je zapotřebí připojištění pro sportovní potápění.

Při výběru potápěčské školy buďte ostražití a snažte se nehledět na nejnižší cenu – obvykle bývá vykoupena nižší kvalitou výuky, méně zkušenými instruktory apod. Případně se přihlaste do některé z renomovaných potápěčských škol v České republice. Ne nadarmo se říká, že kdo zvládne obtíženější ponory u nás, je pro něj potápění v průzračné mořské vodě mnohem jednodušší.

Přidat komentář

Klikni a pošli komentář

Neriskujte a…

Pojistěte se na vaše cesty! Nejvýhodnější cenu si vyberte na našem srovnávači cen cestovního pojištění Porovnej24.cz.

O cestování

Kde se ubytovat a prožít nej dovolenou?

Turistika se stává každým rokem oblíbenější sportovní aktivitou pro malé i velké. Mezi nejnavštěvovanější turistické regiony patří Šumava a Český ráj. Pěkné tipy na turistiku a ubytování v těchto lokalitách si můžete prohlédnout na stránkách ubytování Šumava a ubytování Český ráj. Snad se spolu uvidíme někde na turistice s vámi a vaší partou.