Nový trend – zájem o rekreační nemovitosti slábne

Pandemie vyslala k našemu národu proslulému chatařením a chalupařením nový impuls a představovala vítaný únik před bezútěšnou realitou plnou nařízení a omezení. Dva roky po tomto boomu se ale situace obrací a do nabídky se dostává čím dál více inzerátů na zajímavé nemovitosti. Do cenových nabídek se ale klesající zájem zatím výrazně nepromítl, říká David Novotný z realitní společnosti Bohemian Estates.

V posledních dvou letech jsme zažívali intenzivní boom zájmu o chaty a chalupy a byli jsme svědky jejich rostoucích cen, které kopírovaly rostoucí prodeje. „Češi během pandemie ve velkém investovali do rekreačních nemovitostí a díky tomu jsme zažili v posledních letech vůbec nejrychlejší tempo růstu u této kategorie nemovitostí. Nabídka chat a chalup v atraktivních lokalitách klesla na historické minimum a potenciální kupci se předháněli v cenových nabídkách. Teď se trend pomalu obrací – pozorujeme výrazně klesající poptávku. Zatím ale nemůžeme říct, že by se tím rekreační nemovitosti zlevnily. Zůstávají v původní cenové hladině,“ říká majitel a jednatel realitní společnosti Bohemian Estates David Novotný.

V drtivé většině krajů dokonce ceny rekreačních nemovitostí setrvale stoupají, v meziročním srovnání to jsou zhruba nižší desítky procent. Z dlouhodobého hlediska jsou rekreační nemovitosti nejdražší na území hlavního města Prahy. Podle Cenového kompasu realitního serveru Sreality.cz začínají ceny klesat jen v Karlovarském kraji, i když zatím mírně. V tomto kraji zlevnil tento typ nemovitostí od prosince 2021 o jedenáct procent. K levnějším regionům patří také Vysočina, naopak k nejdražším krajům patří Středočeský, Liberecký a Jihomoravský.

Koronavirová pandemie zvedla o chalupaření zájem

Pandemická situace výrazně ovlivnila zájem o pověstný český národní koníček a nabídku inzerátů na chaty a chalupy na různých realitních serverech snížila na rekordní minimum. Nyní po více než roce počet lukrativních nemovitostí k rekreaci v nabídce pomalu narůstá.

„Situace na trhu s rekreačními nemovitostmi se stabilizovala a nabídek opět přibývá. Chat v nabídce je zhruba o 70 % více než chalup. Poptávka se pomalu vrací na přecovidovou úroveň. Rekreační nemovitostí patří mezi sezónní záležitost, proto je o ně největší zájem před sezónou – to znamená v prvních čtyřech měsících roku. V průběhu roku poptávka mírně klesá a nejslabší je v podzimních a zimních měsících. Globálně se ale dá říci, že poptávka oproti předchozímu období boomu slábne. To ale neznamená, že jde o nějaký propad. Vlivem covidu byly poslední dva roky ve znamení extrémně zvýšené poptávky, teď se zájem normalizuje a vrací se do starých, předpandemických kolejí,“ vysvětluje Novotný z Bohemian Estates.

Publikováno: 18. 08. 2022

Kategorie: Pojištění a finance

Autor: Lucie Charvátová