Dovolená ve znamení kempování: Češi karavaning milují

Tisíce Čechů vyráží na dovolenou s obytnými auty a přívěsy. Karavaning je rok od roku oblíbenější a půjčovny mají žně. Ty známější mají všechny vozy rezervované ještě před začátkem sezóny. Zapůjčení karavanu přitom není zrovna levná záležitost. Pronájem luxusního modelu stojí až několik tisíc korun za den, což je srovnatelné s ubytováním v komfortním hotelu. Jenomže tam si neužijete bezprostřední kontakt s přírodou.

V České republice byl karavaning na svém vrcholu někdy v 80. letech. V devadesátkách se situace obrátila a našinci začali houfně jezdit na klasické dovolené. Teď se však obytné vozy a přívěsy vrací do módy a nedají na ně dopustit party mladých lidí, rodiny s dětmi ani starší páry. Nevyráží přitom jen do kempů – oblíbené je také „kempování na divoko“, tedy mimo kempy. Podmínkou je karavan, který dokáže být na několik dní soběstačný.

K preferovaným destinacím patří Chorvatsko, Slovinsko a Itálie. Z Francie mají čeští karavanisté trochu obavy a jezdí tam méně než v minulých letech. Naopak s zvedl zájem o severoevropské země. Úžasné podmínky pro kempování nabízí například Norsko.

Pro karavaningem nepolíbené cestovatele je logickým krokem první dovolená s vypůjčeným karavanem. V České republice působí kolem 200 půjčoven a v jejich nabídce najdete stovky karavanů v různých výbavových stupních.

Z dlouhodobého hlediska však není od věci zvážit pořízení vlastního obytného vozu nebo přívěsu. Pokud kempování propadnete, nebudete odkázáni na půjčovny a budete moct vyrazit kdykoliv během roku.

Nemusíte si přitom pořizovat nový model – navštivte bazar karavanů a vyberte si cenově dostupnější řešení. Ovšem pozor – když už se rozhodnete pro starší karavan, obraťte se na specializovaného prodejce, který vám garantuje stoprocentní stav.

K nejznámějším prodejcům obytných aut a přívěsů patří firma BURIMEX, která zároveň zajišťuje také servis karavanů a prodává veškeré doplňky a příslušenství pro karavany.

Publikováno: 31. 07. 2017

Kategorie: Cestovatelské tipy

Autor: Lucie Charvátová

Tagy: dovolená v karavanu | karavaning | kempování na divoko