Cestovatelské tipy

Jak správně používat roušku a respirátor?

Netušíte, jak na správné nošení roušky nebo respirátoru? Správné nasazování a nošení ochranných pomůcek je naprosto zásadní – jinak nemohou správně fungovat. Přečtěte si jednoduchý postup, díky kterému to zvládnete levou zadní.

V obou případech je před nasazením třeba si důkladně umýt ruce teplou vodou a mýdlem.

Respirátor nebo roušku si nasaďte tak, aby měly co nejtěsnější kontakt s pokožkou. Okraje by neměly odstávat. Pokud používáte respirátory a máte bradu nebo vousy, je třeba si je oholit, aby pevně přiléhal a nepropouštěl vzduch. Pro dětské respirátory to samozřejmě neplatí.

Pokud jsou správně nasazené, zakrývají vám ústa, nos i bradu.

Jak si bezpečně složit roušku a respirátor?

Při snímání ochranných pomůcek se nedotýkejte částí, které filtrovali vzduch (v případě rouška je to celá přední část).

Uchopte gumičky a opatrně si roušku nebo respirátor sejměte z obličeje.

Jednorázové ochranné pomůcky vložte do uzavíratelného obalu a zlikvidujte jako nebezpečný odpad.

Ruce si důkladně omyjte teplou vodou a mýdlem.

Rodiče by měly s výše uvedenými pravidly seznámit své děti – těm mnohdy činí nošení roušky pro děti problém.

Další pravidla, která byste měli dodržovat

Vždy při příchodu domů si pořádně umýt ruce

Toto pravidlo byste měli dodržovat i mimo pandemie. Vždy když přijdete domů třeba si důkladně umýt ruce teplou vodou a dezinfekčním mýdlem po dobu přibližně 30 sekund. Předtím dbejte o to, abyste neumytýma rukama nedotýkali obličeje – hlavně oblasti úst, očí a nosu.

Dodržování bezpečné vzdálenosti od lidí a vyhýbání se davem

Je třeba brát to tak, jako bychom byli „všichni nakaženi“. Je nutné dodržovat bezpečnou vzdálenost alespoň 3m. Vyhýbat se podávání rukou, poplácáním dlaní, objetí a pod. Raději si jen volně zamávejte nebo ukažte nějaké přátelské gesto.

Pokud váš nákup v potravinách nebo v lékárně není nutný, vyhýbejte se davem lidí, kde by mohl být člověk s příznaky koronaviru. Také se nezdržujte se na místech, kde byl ohlášen případ viru. Doporučujeme vám nedotýkat se zábradlí na schodech a klik bez chránění se vodou nepropustnými rukavicemi, protože jsou to nejčastější místa, kde by člověk mohl svými neumytýma rukama něco zanechat.

Neriskujte a…

Pojistěte se na vaše cesty! Nejvýhodnější cenu si vyberte na našem srovnávači cen cestovního pojištění Porovnej24.cz.

O cestování

Kde se ubytovat a prožít nej dovolenou?

Turistika se stává každým rokem oblíbenější sportovní aktivitou pro malé i velké. Mezi nejnavštěvovanější turistické regiony patří Šumava a Český ráj. Pěkné tipy na turistiku a ubytování v těchto lokalitách si můžete prohlédnout na stránkách ubytování Šumava a ubytování Český ráj. Snad se spolu uvidíme někde na turistice s vámi a vaší partou.