Jak se připravit na první sjíždění řeky? Tady máte praktický návod

Chystáte se poprvé sjíždět řeku? Tahle oblíbená aktivita je nesmírně vzrušujícím dobrodružstvím, které si můžete užít s rodinou nebo přáteli. Abyste si sjíždění řeky užili na maximum, máme pro vás několik rad a tipů, jak se na svoji první jízdu připravit.

Vyberte řeku a správnou trasu

Jako první krok bude potřeba vybrat vhodnou vodáckou řeku v ČR, kterou budete sjíždět a trasu, jíž pojedete. Aby vše proběhlo v klidu a hladce, zjistěte si maximum informací o obtížnosti a délce trasy, abyste věděli, jak se na jízdu správně připravit.

Zvolte vhodné období

Řeky je ideální sjíždět v teplejším počasí a během letních, případně teplých podzimních měsíců. Ještě před tím, než se vydáte do půjčovny lodí na Vltavě, či jiné řece, kterou plánujete sjíždět, zkontrolujte předpověď počasí a v případě, že je nepříznivá, raději plavbu odložte na jindy.

Správné vybavení je polovina úspěchu

Kajak nebo raft si půjčíte v půjčovně raftů nebo lodí, kde vám také zapůjčí vhodná pádla, případně speciální nepromokavé sudy na osobní věci. Půjčit si zpravidla můžete i helmu a vestu. Pokud nemáte nikoho, kdo by vám převezl osobní věci až do cíle, bude je potřeba sbalit do nepromokavého vaku nebo batohu.

Dbejte na bezpečnost

Zapomeňte na alkohol během plavby. Pivko nebo skleničku dobrého vína si dopřejte až ve chvíli, kdy zdárně dorazíte do cíle. Nezapomeňte mít po celou dobu jízdy helmu a záchrannou vestu a vždy dbejte pokynů nejzkušenějšího z posádky!

Vyrážejte ve skupince

Řeku byste měli vždy sjíždět ve skupině alespoň tří lodí. Ti nejzkušenější budou pádlovat jako první a poslední. Méně zkušení vodáci pak budou uprostřed. Vždy se ujistěte, že dokážete s ostatními členy posádky vhodně komunikovat (například pomocí mobilního telefonu nebo vysílaček).

Respektujte přírodu

Buďte ohleduplní k přírodě a respektujte její sílu. Voda je živel a zábavu může poměrně snadno proměnit v záchrannou akci. Vždy se proto držte pokynů nejzkušenějšího a mějte připravený záchranný plán v případě nouze. Od věci není znát ani čísla na záchranáře a mít dostatek informací o české řece, respektive její trase, kterou aktuálně sjíždíte.  

Publikováno: 17. 10. 2023

Kategorie: Cestovatelské tipy

Autor: Jakub Mašek