Hynku, Viléme, Jarmilo navštivte Máchův kraj!

Máchův kraj se rozprostírá v jihozápadní části Libereckého kraje. Jeho srdcem jsou Doksy s Máchovým jezerem a Dubá, turisticky oblíbený výchozí bod do nádherných krajinných oblastí Dubské Švýcarsko a Kokořinsko. Neodmyslitelnou dominantou Máchova kraje je gotický královský hrad Bezděz, který stojí v jeho západní části. Máchův kraj nabízí nejen celou řadu architektonických, přírodních a technických památek, ale turisty láká i na bohatý kulturní program, cyklistiku a turistiku. Podívejme se, co všechno kraj Karla Hynka Máchy skrývá.

Historie gotického hradu Bezděz sahá až do roku 1260 – 1278, kdy tuto velkolepou stavbu nechal postavit Přemysl Otakar II. Na hrad se dostanete buď pěší, nebo na kole. Ale zdatným cyklistům doporučujeme, aby v příkrém kopci, který je pokrytý kluzkými kameny, raději z kola slezli. V létě jsou na hradě pořádány různé kulturní akce – koncerty, šermířská vystoupení, ale také výstavy v purkrabském paláci. Koncem května se zde koná tradiční Noční výstup na Bezděz.

Do historické atmosféry vás vtáhne renesanční zámek Doksy, který byl do dnešní podoby přestavěn na počátku dvacátého století. Zámku náleží anglický park, který vybízí na odpolední procházky. Nejcennější částí zámku je západní křídlo, které dominuje renesančními volutovými štíty.

Neoddělitelnou součástí Máchova kraje je Máchovo jezero, největší umělá vodní plocha o velikosti 378 hektarů. Tento velký rybník založil v roce 1367 císařek Karel IV. Díky své poloze je v současné době Máchovo jezero jedním z nejvyhledávanějších turistických cílů v této oblasti. Navštívit dále můžete přírodní rezervaci Kokořínský důl, zhlédnout provodínské kameny či psí kostely a skalní bránu.

Krajina je protkaná mnoha cyklistickými, turistickými a naučnými stezkami, které vás provedou křížem krážem Máchovým krajem.

Pokud budete chtít v Máchově kraji strávit více než jeden den, budete řešit otázku ubytování. Stejně jak je Máchův kraj bohatý na pamětihodnosti, je bohatý také na ubytovací zařízení. Velmi oblíbený je hotel Olympia, který se svou stoletou tradicí poskytuje kvalitní ubytování a hlavní třídě města Česká Lípa. Nové síly po náročném dni na kole můžete načerpat ve tříhvězdičkovém hotelu Grand, který se nachází ve městě Doksy. Z hotelu Grand jste vzdáleni od Máchova jezery pouhých 700 metrů a zároveň budete bydlet v malebném centru Doksy.

Publikováno: 02. 05. 2017

Kategorie: Česko

Autor: Lucie Charvátová

Tagy: bezděz | doksy | máchův kraj