Náchod a jeho okolí

Město nacházející se v Královéhradeckém kraji bylo založeno přibližně v polovině třináctého století, vůbec první písemná zmínka pochází z roku 1254. Náchod má zhruba dvacet tisíc obyvatel, rozloha se počítá na přibližně třiatřicet čtverečních kilometrů.

Všichni dobří rodáci

Mezi slavné rodáky tohoto města se počítají například herečka Ljuba Skořepová, spisovatelé Josef Škvorecký nebo Václav Erben nebo třeba fotbalista Vratislav Lokvenc. A co můžete v tomto malebném městě navštívit? Pokud se rozhodnete do Náchoda zavítat, určitě nemůžeme doporučit vynechat Státní zámek Náchod, který prošel během historie několikerou přestavbou, která skončila až během baroka. Zajímavostí je určitě to, že v zámeckém příkopu žijí dva mědvědi, jménem Ludvík a Dáša. Zajímavé bude určitě navštívit i Kostel svatého Vavřince, který byl vystavěn v gotickém slohu na počátku 14. století. Římskokatolický kostel prošel během sedmnáctého století mnoha změnami, v roce 1663 totiž vyhořel a musel být zrekonstruován. Dalším zajímavým produktem městské architektury je Kostel svatého Michaela archanděla, který byl vystavěn mezi léty 1709-1716 v barokním slohu, najdeme zde sochy sv. Václava či sv. Jana Nepomuckého. Zájemci o historii uvítají návštěvu rodného domu spisovatele Aloise Jiráska v osm kilometrů vzdáleném Hronově, kde se ostatně narodil například i Josef Čapek. Deset kilometrů od Náchoda je dům Boženy Němcové v České Skalici a opomenout nesmíme ani slavné Babiččino údolí, kde se odehrává děj románu Boženy Němcové s názvem Babička, který byl i několikrát úspěšně zfilmován. Pro nadšence vojenské historie bude zajímavé navštívit pevnost Dobrošov, která je součástí hraničního opevnění První republiky. Stavba byla započata v září 1937 a mohla v případě potřeby pojmout posádku až o počtu 600 mužů.

Aktivní relax

Pro ty, kteří by si rádi odpočali od každodenního shonu v tamní krásné přírodě lze doporučit procházku údolím řeky Metuje, která Náchodem protéká nebo návštěvu vodní nádrže Rozkoš, zhruba osm kilometrů od Náchoda. Necelých deset kilometrů od Náchoda je pak vzdálena dominanta kraje, hora Turov, která má nadmořskou výšku 602 metrů. Pokud navštívíte Královéhradecký kraj, určitě ochutnejte typické tamní jídlo – Krkonošské kyselo. Dalšími typickými pokrmy pro tento kraj jsou bramborové knedlíky, uzeniny, švestkové maso nebo víceméně obecně rozšířené bramboráky.

Publikováno: 25. 06. 2017

Kategorie: Česko

Autor: Lucie Charvátová

Tagy: náchod a okolí | náchod turistika