Pojištění a finance

Cestovní pojištění je základ bezstarostného cestování

Je úplně lhostejné, jestli je účelem vaší zahraniční cesty dovolená, pracovní cesta nebo studijní pobyt. Měli byste myslet na to, že riziku úrazu, nemoci, a v nejhorším případě smrti se nevyhnete ani v zahraničí. Kromě například pokažené dovolené mohou mít však tato rizika i výrazný vliv na váš rozpočet. Běžně totiž lékařské úkony v zahraničí stojí více než na České republice a také nelze zapomínat na případné náklady na transport (např. imobilního pacienta) zpět do vlasti. Nepřestávejte číst a dozvíte se, proč je cestovní pojištění tak důležité.

Proč (ne)stačí evropský průkaz zdravotního pojištění?

Obecně se považuje za dostatečné řešení proplacení zdravotní péče v zahraničí mít evropský průkaz zdravotního pojištění (často nazývaný jako „evropský zdravotní průkaz“). Každý pojištěnec zdravotní pojišťovny v České republice má na něj automaticky a bezplatně nárok. Rozhodnete-li se ho využít v rámci EU, budou k vám přistupovat jako k rezidentovi země, což v praxi znamená, že pokud např. v Německu pacient běžně doplácí za vyšetření nebo za hospitalizaci, budete platit i vy.

Kromě toho má evropský průkaz zdravotního pojištění další nevýhody a nedostatky:

– kryje náklady na zdravotní péči jen ve vybraných zařízeních, většinou veřejných (přičemž zejména v letoviscích převládají soukromé zdravotnické zařízení),

– platí pouze v zemích EU, v Srbsku, Norsku, Švýcarsku, Lichtenštejnsku, Makedonii a na Islandu, (tedy mimo tyto země si zdravotní péči hradíte v plné výši),

– kryje jen úkony spojené s akutním onemocněním a stavům ohrožujícím život. Pravidelnou péči pro chronické pacienty pouze po dohodě s lékařem nebo zařízením předem.

– nekryje plánovanou zdravotní péči (porod, operace, ošetření),

– nekryje náklady na transport (jde například o převoz pacienta nebo ostatků zpět do České republiky, případně náklady na transport a ubytování pro rodiče, pokud je dítě v zahraničí hospitalizováno).

Pokud někomu způsobíte škodu vy, pomůže vám jedině pojištění odpovědnosti.

Kdo nabízí atraktivní podmínky za dobrou cenu?

Šetříte, ale zároveň vyžadujete kvalitní cestovní pojištění s možností pojištění odpovědnosti či ztráty zavazadel za co nejnižší cenu? Nabízí ho například ERGO pojišťovna – přesvědčit se můžete na ergo.cz.

1 komentář

Klikni a pošli komentář

  • Ahoj, moc díky za pěkný článek, přesně jsem toho názoru a pokud mužu poradit, zkusila bych ruzne srovnavače jako je srovnator.cz a nechala si porovnat ceny, někdy člověk prostě nemusí platit víc, stačí hledat.

Neriskujte a…

Pojistěte se na vaše cesty! Nejvýhodnější cenu si vyberte na našem srovnávači cen cestovního pojištění Porovnej24.cz.

O cestování

Kde se ubytovat a prožít nej dovolenou?

Turistika se stává každým rokem oblíbenější sportovní aktivitou pro malé i velké. Mezi nejnavštěvovanější turistické regiony patří Šumava a Český ráj. Pěkné tipy na turistiku a ubytování v těchto lokalitách si můžete prohlédnout na stránkách ubytování Šumava a ubytování Český ráj. Snad se spolu uvidíme někde na turistice s vámi a vaší partou.