Je úplně lhostejné, jestli je účelem vaší zahraniční cesty dovolená, pracovní cesta nebo studijní pobyt. Měli byste myslet na to, že riziku úrazu, nemoci, a v nejhorším případě smrti se nevyhnete ani v zahraničí. Kromě například pokažené dovolené mohou mít však tato rizika i výrazný vliv na váš rozpočet. Běžně totiž lékařské úkony v zahraničí stojí více než na České republice a také nelze zapomínat na případné náklady na transport (např. imobilního pacienta) zpět do vlasti. Nepřestávejte číst a dozvíte se, proč je cestovní pojištění tak důležité.

Proč (ne)stačí evropský průkaz zdravotního pojištění?

Obecně se považuje za dostatečné řešení proplacení zdravotní péče v zahraničí mít evropský průkaz zdravotního pojištění (často nazývaný jako „evropský zdravotní průkaz“). Každý pojištěnec zdravotní pojišťovny v České republice má na něj automaticky a bezplatně nárok. Rozhodnete-li se ho využít v rámci EU, budou k vám přistupovat jako k rezidentovi země, což v praxi znamená, že pokud např. v Německu pacient běžně doplácí za vyšetření nebo za hospitalizaci, budete platit i vy.

Kromě toho má evropský průkaz zdravotního pojištění další nevýhody a nedostatky:

– kryje náklady na zdravotní péči jen ve vybraných zařízeních, většinou veřejných (přičemž zejména v letoviscích převládají soukromé zdravotnické zařízení),

– platí pouze v zemích EU, v Srbsku, Norsku, Švýcarsku, Lichtenštejnsku, Makedonii a na Islandu, (tedy mimo tyto země si zdravotní péči hradíte v plné výši),

– kryje jen úkony spojené s akutním onemocněním a stavům ohrožujícím život. Pravidelnou péči pro chronické pacienty pouze po dohodě s lékařem nebo zařízením předem.

– nekryje plánovanou zdravotní péči (porod, operace, ošetření),

– nekryje náklady na transport (jde například o převoz pacienta nebo ostatků zpět do České republiky, případně náklady na transport a ubytování pro rodiče, pokud je dítě v zahraničí hospitalizováno).

Pokud někomu způsobíte škodu vy, pomůže vám jedině pojištění odpovědnosti.

Kdo nabízí atraktivní podmínky za dobrou cenu?

Šetříte, ale zároveň vyžadujete kvalitní cestovní pojištění s možností pojištění odpovědnosti či ztráty zavazadel za co nejnižší cenu? Nabízí ho například ERGO pojišťovna – přesvědčit se můžete na ergo.cz.