Vltava: zážitek pro každého vodáka

Co je typické pro správného Čecha? Kromě záliby v kutilství a pití dobrého piva, tak určitě i vodáctví. Právě to patří tady v Česku k jednomu z nejoblíbenějších vodních sportů. A není se čemu divit. Můžete jej provozovat jak sám, tak i s partnerem, nebo celou bandou kamarádů. K nejoblíbenějším vodáckým řekám patří právě ty v jižních Čechách, které jsou obklopeny překrásnou přírodou a úchvatnými památkami. Královnou českých řek je ovšem řeka Vltava. Jestliže přemýšlíte nad tím, že se právě Vltava stane vaším vodáckým cílem pro příští rok, přinášíme vám zajímavé informace, které by se vám mohly hodit.

Proč Vltava?

Váháte, zda je Vltava správnou volbou? Společně s vyhledávačem zboží InternetovyPoradce.cz vás přesvědčíme, že rozhodně je. Vltava je totiž ideální jak pro začínající vodáky, tak i rodiny s malými dětmi. Na své si přijdou rozhodně i zkušení vodáci. Čeká vás jak klidná a pomalá plavba, tak i úseky plné adrenalinu a peřejí. Vymlouváte se na to, že nemáte vlastní vybavení? Zbytečně. Kompletní vybavení pro splutí si můžete vypůjčit v půjčovně lodí, na Vltavě jich je více než dost. Dalším důvodem, proč se vydat na Vltavu, jsou překrásné pamětihodnosti, kterých je v jejím okolí více než dost. Ošizeni rozhodně nebudou ani milovníci přírody. V neposlední řadě je velkým plusem fakt, že je Vltava sjízdná po celý rok. A to i v období delšího sucha.

Který úsek vybrat?

Jak již bylo zmíněno, úseků pro splouvání je na řece Vltavě více než dost. Stačí si jen vybrat ten pravý pro vás.

Lenora-Nová Pec

Vltava rozhodně není určena pro nudnou plavbu. První možností pro splutí Vltavy je tzv. horní úsek, který začíná u obce Lenora, vede přes Soumarský most a končí v obci Nová Pec. Doba plavky je závislá na vašich vodáckých zkušenostech. Pro zkušené vodáky bude sjíždění tohoto úseku otázkou jednoho dne, zatímco začátečníkům může trvat i dva dny. Jelikož tento úsek vede přes národní park Šumava, budete muset uhradit za proplutí poplatek.

putzer-pujcovna-raftu-na-vltave_3 (1)

Vyšší Brod – České Budějovice.

Další možný úsek začíná v jihočeském Vyšším Brodě, dále vede přes kemp Veverky, Rožmberk, Český Krumlov, Zlatou Korunu, Dívčí Kámen a končí v Českých Budějovicích. Celá plavba trvá cca 4 až 5 dnů. Pokud si ji chcete zkrátit, doporučujeme trasu Vyšší Brod – Český Krumlov, která se dá bez problémů zvládnout během jednoho dne.

putzer-pujcovna-raftu-na-vltave_4 (1)Co stojí za to vidět

Jak již bylo zmíněno, tak je v okolí řeky Vltavy spousta zajímavých míst a památek, které stojí za to navštívit. Patří mezi ně například hrad Rožmberk, překrásné historické město Český Krumlov, cisterciácký klášter ve Zlaté koruně, zřícenina hradu Dívčí kámen a také město České Budějovice.

Jaké vodácké vybavení pořídit?

Vodácké vybavení je nepostradatelnou součástí každé plavby. Kromě podstatných prvků jako je samotné plavidlo a pádla, sem patří také bezpečnostní prvky. Je na mysli zejména vesta a helma, bez kterých by ani zkušení vodáci neměli do plavidla nasedat. Rozhodně také nezapomeňte ani na barely, do kterých si můžete dát své oblečení a jiné věci, pumpy nebo také házečky. Pokud nechcete do vodáckého vybavení investovat své finance, je rozumné si jej půjčit v některé z půjčoven.

Publikováno: 30. 10. 2019 / Aktualizováno: 29. 05. 2023

Kategorie: Česko

Autor: Lucie Charvátová