Poznejte krásu španělské provincie - Kantábrie

Na severu Španělského království leží u Biskajského zálivu provincie známá jako Kantábrie. Autonomní součástí Španělska se stala v roce 1982. Kantábrie je charakteristická svými plážemi a přístavy na jedné straně a horskými hřebeny na straně druhé.

Hlavním městem provincie je rybářské město Santander, sídlo mnoha kulturních i historických památek. Mezi nejznámější patří románsko-gotická Katedrála Santander postavená na římských základech. Nachází se zde i slavná pláž El Sardinero. Pokud vás ovšem nebaví ležet celý den pláží, můžete zavítat i do hotelů, restaurací nebo kasin, které v hojném počtu lemují celou promenádu.

Každý rok probíhá v hlavním městě spousta festivalů. 24. června se na pláži El Sardinero slaví Hogueras de San Juan. Svátek se slaví v celém Španělsku a jde o oslavu příchodu léta. Kromě ohňostrojů a velkých vater si zde můžete užít i netradiční pouť.

Další místo, které určitě stojí za návštěvu je Santillana del Mar. Přestože má ve svém názvu moře (mar) paradoxně u moře vůbec neleží. Největším lákadlem je nedaleká jeskyně Altamira proslulá svými prehistorickými malbami, jejichž stáří se odhaduje na 15 000 let. V obci si pak můžete prohlédnout i kolegiátní kostel Panny Marie z 12. století.

Důležitým letoviskem, které by vám nemělo uniknout je i přístavní město Castro-Urdiales, kde se nachází ruiny templářského hradu nebo opevněný kostel Santa María.

Pokud už máte historických památek dost, vyjeďte na jih Kantábrie. Čeká vás tam horská krajina a údolí ve vnitrozemí. Za návštěvu stojí například hora Peňa Labra, které se přezdívá Hora tří moří. Pramení tu tři řeky, z nichž se každá vlévá do jiného moře.

Pokud sníte o vápencových horách Picos de Europa je Kantábrie nejlepším startem. Picos de Europa je pohoří rozkládající se na hranicích tří provincií Španělska: Kastílie a Leónu, Asturie a Kantábrie. Nejvyšší horou je Torre de Cerredo (2 648 m. n. m.).

Kuchyně v Kantábrii je založena na mořských plodech. Mezi oblíbené pochoutky patří parmice, ančovičky, sardinky, chobotnice, ale i škeble a korýši. Na jídelních lístcích najdete i tradiční španělské jídlo paella připravované především z mořských plodů nebo smažené kalamáry pod názvem rabas.

Pokud se rozhodnete navštívit jih provincie, ubytujte se ve španělských tradičních chatách a chalupách. Takové ubytování vás přijde přibližně na 7 000 Kč za osobu na týden. Pokud ovšem toužíte po ruchu velkoměsta, kasinech a festivalech tříhvězdičkový hotel stojí kolem 3 000 Kč za osobu na týden.

Publikováno: 11. 09. 2021

Kategorie: Cestovatelské tipy

Autor: Lucie Charvátová

Tagy: cantrabria | kantábrie