New York - centrum kultury a businessu

Pokud zavítáte do nejlidnatějšího města Spojených států amerických, můžete navštívit spoustu světoznámých budov či staveb. Co taková Socha svobody, která stojí na osamělém ostrůvku už skoro 130 let, sídlo nejznámější světové burzy Wall Street nebo Empire State Building, aktuálně největší budova New Yorku, která je svou proslulostí pro americkou metropoli důležitá tak, jako Eiffelova věž pro Francii? Ve spolupráci s magazínem life4us.cz jsme pro vás sepsali stručného průvodce s několika základními cestovatelskými tipy.

Město, které nikdy nespí, bylo založeno Evropany v roce 1614, kdy jej založili nizozemští obchodníci pod názvem Nieuw Amsterdam, o padesát let později si lokalitu podmanili Angličané a dali jí nový název - New York. První polovina dvacátého století pak přinesla městu velký rozkvět, stalo se totiž světovým centrem obchodu a průmyslu, kterým je de facto dodnes, zapomenout nesmíme ani na to, že jde o jedno z nejznámějších center multikulturního světa, třetina obyvatel New Yorku se totiž narodila jinde a skutečně se zde mísí jedna kultura s druhou takřka na každém kroku.

Pět osobitých městských částí

New York je rozdělen na pět městských částí a bez nadsázky lze říct, že se je vyplatí procestovat všechny - The Bronx, Brooklyn, Manhattan, Queens a Staten Island. Do Bronxu určitě zavítejte s malými dětmi, najdete zde totiž největší zoo ve Spojených státech, je zde více než šest tisíc zvířat. Z kulturního hlediska je Bronx neméně důležitý, jde totiž o kolébku rapu a hip-hopu. V Brooklynu naopak najdete obchodní centrum, nejlidnatější městská část New Yorku nabízí také solidní rekreaci v podobě centra Coney Island. Na Manhattanu pak najdeme většinu mrakodrapů zdobících New York, jde také o administrativní centrum, sídlí zde například Organizace spojených národů. V Queensu pak můžete každoročně zavítat na tenisový grandslam US Open a pravděpodobně se tudy budou ubírat vaše první kroky, nacházejí se zde dvě největší letiště New Yorku - LaGuardia a JFK. Poslední městskou částí New Yorku pak je Staten Island, který nabízí krásné a rozlehlé městské parky, stejně jako vynikající výhled na Sochu svobody a jižní Manhattan.

Místo, které bují kulturou

Zajímáte se o kulturu? V New Yorku najdete sídlo více než dvou tisíc uměleckých organizací a na pět set galerií obrazů. Každý určitě zná názvy jako Carnegie Hall, kde si zazpíval například i český tenor Karel Gott, nebo Metropolitan Museum of Art, které nabízí více než dva miliony uměleckých prací různých kvalit a světové proslulosti. Pokud chcete zajít do divadla, je nejlepší volbou Brodway, kde se nachází hned devětatřicet prken znamenajících svět. Město každoročně navštíví na čtyřicet milionů turistů, tak proč nebýt mezi nimi?

Publikováno: 11. 10. 2012 / Aktualizováno: 23. 01. 2023

Kategorie: Zahraničí

Autor: Lucie Charvátová

Tagy: new york