Svatojakubská cesta – co vědět než vyrazíte?

Jestliže milujete delší výlety a nevadí vám ujít třeba 100 km, proč nevyzkoušet populární Svatojakubskou cestu? Jakmile započnete výpravu, čeká vás cesta do Santiaga de Compostela, které se nachází ve španělské oblasti Galicie. Santiago de Compostela bylo založeno na přelomu 4. a 5. století našeho letopočtu. V posledních letech popularita tohoto města exponenciálně stoupá, právě díky množství památek, ale především kvůli hrobu svatého Jakuba. Než vyrazíte na cestu, máme pro vás pár rad a tipů – co vědět než vyrazíte na svatojakubskou cestu. Podle pověsti byly ostatky apoštola Jakuba převezeny do španělského města Santiago de Compostela, kde naleznete také jeho hrobku. Hrob je zdoben bazilikou, která byla vystavěna právě na památku svatého Jakuba. Od roku 813 se město stalo symbolem křesťanského Španělska.

Jak je to s ubytováním?

Nemusíte mít strach, že půjdete desítky či snad stovky kilometrů po nekonečné asfaltové cestě a nenarazíte na žádnou noclehárnu. Svatojakubská cesta má mnohem příjemnější rytmus. Přibližně každých 20 kilometrů narazíte na poutnickou ubytovnu – albergue. Nutno podotknout, že převážně v letních měsících mohou byt ubytovny přeplněné, ovšem po cestě najdete další menší hotely, či penziony. Tudíž stan opravdu není potřeba. Ubytovny vám poskytnou matraci, sprchu a kuchyňku. Ale ihned v 8 ráno musíte noclehárnu opustit, abyste uvolnili místo dalším poutníkům.

Turistické trasy

Turistické trasy jsou opravdu dobře značené, a tak si s sebou nemusíte přibalit mapu. Značí se pomocí mušle hřebenatky a žlutou šipkou, která vás dovede až do Santiaga de Compostela. Asi 100 km před cílem jsou cesty specificky označené betonovým nebo kamenným patníkem s mušlí na keramické dlaždici se štítkem. Na štítku je zakreslen číselný údaj, který zobrazuje vzdálenost zbývající do Santiaga de Compostela.

Publikováno: 13. 12. 2021

Kategorie: Cestovatelské tipy

Autor: Lucie Charvátová