Kuriózní dopravní značky? Cestování přináší nevšední zážitky!

Během cest do zahraničí se musí každý cestovatel připravit na místní reálie a seznámit se s pravidly, která v dané zemi platí. Někdy ale přes veškerou snahu se mohou turisté dostat do svízelných situací, například vinou neznalosti některých konkrétních dopravních značek, které se v tuzemsku nevyskytují. Nejčastěji jde o setkání s různými druhy zvěře. A zatímco u nás jsou nejčastěji vyobrazena zvířata, jako jsou kráva nebo skákající jelen, v zahraničí nechybí žáby, klokani, losi nebo orli. S jakými zvláštními značkami se lze na silnicích v zahraničí setkat?

Pozor na prostitutky a opilce

Jsou oblasti, kde se rozhodně nevyplácí z mnoha důvodů zastavovat. A zabloudit ve vykřičené čtvrti? Na přítomnost prostitutek upozorňují dopravní značky v Itálii, kde se kromě grafického vyobrazení dámy s kabelkou nachází ještě textové doplnění „Attentione Prostitute“. Toto dopravní značení je časté v oblasti mezi Trevisem a Benátkami, kde místní starostové řeší neutěšenou situaci s prostitutkami a rostoucími počty transsexuálních prostitutů. V Rumunsku se lze oproti tomu setkat s dopravními značkami upozorňujícími na opilce, kteří se mohou na vozovce nacházet.

Padající kráva ze skály?

Jak již bylo zmíněno, častým nebezpečím jsou volně pobíhající zvířata. V Česku je nejrozšířenější divoká zvěř v podobě srnek nebo divočáků, přičemž na riziko střetu upozorňuje dopravní značka s běžícím jelenem, což je v poslední době častý problém. Na značce může být použitý i jiný druh, takové dopravní značení se vyrábí na zakázku, musí jít ale o volně žijícího živočicha. Ve světě takto připomínají hojný výskyt dobytka, ale také krokodýlů, klokanů nebo orlů. A co teprve značka „pozor, padající kráva ze skály“? S takovou se mohou cestovatelé setkat na cestách v horách v severní Kalifornii, konkrétně v údolí Lucas Valley.


Potápěči i mimozemšťani

S jakým dalším nevšedním dopravním značením se mohou turisté ve světě setkat? V Itálii malířská štětka symbolizuje právě natřené vodorovné dopravní značení. Na Nizozemských Antilách nesmí na ostrově Bonaire řidiče překvapit potápěči, kteří se pohybují v neoprenových oblecích po silnici. Naopak na americké dálnici mezi Santa Fe a Albuquerque v Novém Mexiku může překvapit značka krávy s létajícím talířem UFO. Cesta po ikonické route 66 tak může podle tohoto upozornění být více než jen cestou do minulosti.. Cesta po ikonické route 66 tak může podle tohoto upozornění být více než jen cestou do minulosti.  

Publikováno: 29. 03. 2023

Kategorie: Zábava a relax

Autor: Lucie Charvátová